تبلیغات
***سهیل غزنوی***Sohail *** - چگونه استحمام كنیم؟

چگونه استحمام كنیم؟

یكی از راه‌های نظافت و پیشگیری از بروز بیماری‌های پوستی، استحمام است.

حال این كه یك استحمام خوب باید چه شرایطی داشته باشد موضوعی است كه دكتر كامران بلیغی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفتگو با جام‌جم به آن پرداخته است.

حرارت آب استحمام» به طور متوسط باید بین 34 تا 37 درجه باشد. از آنجا  كه درجه حرارت بالای آب دارای خاصیت پاك‌كنندگی زیادی است و حتی قادر به از بین بردن مقادیر زیادی از چربی‌های طبیعی پوست است، بنابراین به پوست صدمه زیادی وارد می‌كند. همچنین باید توجه داشت استفاده از پاك‌كننده‌هایی كه باعث می‌شوند یك لایه از پوست برداشته شود، برای تمام پوست‌ها مضر شناخته شده‌ است.

بهتر است افراد برای از بین بردن چربی‌های بیش از حد پوست خود، از لیف های توری شكل كه خود باعث حجم زیاد كف می‌شوند، استفاده كنند و از كیسه‌های زبر و خشن كه باعث برداشته شدن لایه‌های پوست می‌شوند، به طور جدی خودداری كنند.

كیسه‌كشی، ممنوع!

برای این كه تركیبات اضافی از روی پوست برداشته شوند، احتیاج به استحمام است. آلودگی‌های روی پوست مشتمل بر گرد و غبار ناشی از هوا، تعریق بدن، ترشحات چرب غدد چربی پوست، لوازم آرایشی و بهداشتی و سلول‌های مرده‌ای كه در سطح پوست تجمع می‌كنند، می باشند كه به شكل كثیفی یا چرك روی پوست ظاهر می‌شوند. بنابراین برای از بین بردن این آلودگی‌ها، نیاز به استحمامی است كه هیچ صدمه‌ای به پوست وارد نكند كه این كار را می‌توان با شستشوی ملایم پوست، حتی بدون استفاده از كیسه و با استفاده از شوینده‌های مناسب انجام داد، زیرا با شستشوی بیش از حد، لایه‌های طبیعی چربی پوست نیز از بین خواهند رفت.

افراد دارای اگزمای سرشتی (عطسه، آبریزش در فصل بهار، اگزمای پوست)‌ نیز نباید از كیسه، لیف و شوینده‌های قوی استفاده كنند، زیرا باعث تحریك شدید پوست آن ها به خصوص در فصل زمستان، می شود.

نوبت استحمام بعدی

این مساله كه نوبت استحمام بعدی كی وچه وقت باید باشد، بستگی به نوع پوست دارد. آنهایی كه دارای پوست‌های چرب هستند می‌توانند هر روز استحمام كنند كه در این حین استفاده از شوینده‌های ملایم در اولویت است.

افراد دارای پوست‌های خشك نیز می‌توانند استحمام روزانه داشته باشند، ولی آنها باید علاوه بر مصرف شوینده‌های ملایم، بلافاصله پس از حمام، نسبت به خشك كردن پوست بدن خود، به شكل قرار دادن حوله روی پوست و برداشتن آن اقدام كنند و از خشك كردن پوست با حركات رفت و برگشت حوله پرهیز كنند و پس از این اقدام، مصرف نرم‌كننده مناسب برای پوست را از یاد نبرند.

صابون مناسب

صابون از نمك‌های سدیم اسید‌های چرب تشكیل شده است كه این ذرات ریز دارای دو قطب هستند كه یك طرف آن غیرقطبی و انتهای دیگر قطبی و دارای بار الكتریكی است و به دلیل این خاصیت، سر غیرقطبی صابون در مواجهه با چربی‌ها به آنها چسبیده و قسمت قطبی آن در آب حل می‌شود و باعث تمیز شدن چربی‌ها می‌شود.

از آنجایی كه PH پوست بدن بین 4 تا 6 است، در مقایسه با صابون‌های معمولی كه دارای PH 9 تا 10 هستند، حساس بوده و صدمه می‌بیند، به همین دلیل كسانی كه دارای پوست‌های چرب هستند، توان تحمل این صابون‌ها را خواهند داشت، ولی افرادی كه دارای پوست خشك هستند قادر به تحمل این صابون‌ها نخواهند بود و باید از صابون‌های ملایم و گلیسیرینه استفاده كنند.

بهتر است افراد در هنگام استحمام، جانب تعادل را رعایت كنند و زمان آن را افزایش ندهند، چرا كه لایه شاخی سطح پوست (كراتینی)‌ به علت آب دوست بودنش، در حمام آب زیادی به خود جذب می‌كند و باعث جمع شدن و سفید شدن پوست كف دست ها و پاها می‌شود.