تبلیغات
***سهیل غزنوی***Sohail *** - باورهای غلط در مورد تناسب اندام
دوشنبه 16 خرداد 1390

باورهای غلط در مورد تناسب اندام

   نوشته شده توسط: نورالله سهیل غزنوی    

باورهای غلط در مورد تناسب اندام

دباور غلط اول: برای كاهش وزن، شدت ورزش و فعالیت بدنی باید خیلی زیاد باشد تا شما دچار تپش قلب شوید و یا تعریق فراوان داشته باشید. 

حقیقت امر: هر نوع ورزش و فعالیت بدنی(صرف نظر از شدت آن) اگر به همراه یك برنامه غذایی صحیح باشد، می تواند سوخت و ساز روزانه شما را بالا ببرد. فعالیت های بدنی با شدت متوسط مانند پیاده روی نیز اگر بر یك پایه مداوم و منظم انجام شوند، می توانند به كاهش وزن و كنترل وزن كمك نمایند. تعریق فراوان نیز به معنای انرژی سوخت و ساز بیشتر نیست و می تواند به میزان فعالیت غدد عرق افراد بستگی داشته باشد.

باور غلط دوم: ورزش باعث افزایش اشتها شده و در عمل از كاهش وزن شما جلوگیری می نماید.

حقیقت امر: این امر همیشه مصداق ندارد و در حقیقت بررسی ها نشان داده اند كه اشتها پس از برخی  ورزش ها حتی قابل كنترل تر می گردد. فعالیت های بدنی با شدت متوسط كه برای كمتر از 1 ساعت به طول انجامند اشتهای شما را می تواند برای مدت 1 الی 2 ساعت كاهش دهد. اما فعالیت بدنی با شدت زیاد كه برای 1 ساعت و بیشتر به طول انجامد می تواند به ویژه در افرادی كه سابقه ی فعالیت بدنی شدید ندارند، موجب افزایش اشتها گردد.

باور غلط سوم: بهترین راه برای بهبود سطح تناسب اندام تان، انجام ورزش شدید هر روزه می باشد.

حقیقت امر:  بیشتر بودن همیشه به معنای بهتر بودن نیست. بدن شما به زمانی برای تجدید قوا در بین جلسات ورزش های سنگین نیاز دارد. اگر به عضلات تان فرصت كافی برای بهبود را ندهید، ممكن است در اثر تمرین بیش از حد به بدن تان آسیب هایی برسانید.

ورزش و فعالیت بدنی می تواند سایز و قدرت عضلات را افزایش دهد، در حالی كه نداشتن فعالیت بدنی كافی موجب كاهش سایز و قدرت عضلات می گردد

باور غلط چهارم: تمرین های بدنی شكمی مانند دراز نشست و دیگر حركات ورزشی مشابه، چربی های اضافه ی ناحیه شكم شما را آب خواهند كرد. 
حقیقت امر: كاهش سایز موضعی و یا مصرف چربی صرفا از نواحی منتخبی از بدن، میسر نیست. بسیاری از افراد هستند كه به منظور رهایی از چاقی شكمی ساعت ها وقت خود را صرف درازنشست و دیگر ورزش های شكمی مشابه می كنند. چربی بدن نمی تواند در یك ناحیه خاص كاهش یابد. این نوع ورزش های شدید موضعی تنها عضلات زیر چربی را تحت تاثیر قرار می دهد و این عضلات را تقویت می كند؛ ولی مصرف چربی از تمام نقاط بدن به یك میزان است و از یك نقطه خاص كم نمی شود.

لذا اگر شما در حال كاهش چربی بدن تان توسط ورزش و عادات غذایی معقول هستید، چربی های اضافه بدن تان به میزانی مساوی از تمام نقاط بدن تان كاهش خواهند یافت نه از یك جای خاص از بدن تان مثل شكم. البته نواحی ای از بدن كه چربی بیشتری را ذخیره كرده باشند در انتها كاهش چربی و سایز بیشتری خواهند یافت.

باور غلط پنجم: اگر شما ورزش كردن را متوقف سازید، عضلات تان تبدیل به چربی خواهند شد. 

حقیقت امر: عضلات هرگز تبدیل به چربی نخواهند شد. عضله، عضله هست و چربی، چربی؛ این ها در واقع دو بافت متفاوت هستند كه عملكردهای متفاوتی دارند. تبدیل ماهیچه به چربی مثل تبدیل چوب به فلز است.

حقیقت این است كه ورزش و فعالیت بدنی می تواند سایز و قدرت عضلات را افزایش دهد، در حالی كه نداشتن فعالیت بدنی كافی موجب كاهش سایز و قدرت عضلات می گردد.

وقتی كه بدن تان كالری بیشتری را نسبت به كالری دریافتی اش می سوزاند سلول های چربی تحلیل می یابند و كوچك می شوند و زمانی كه تجمع چربی به علت بیشتر بودن دریافت كالری از مصرف آن رخ می دهد، سلول های چربی افزایش سایز می یابند.


باور غلط ششم: به موازات افزایش سن و پیر شدن، فواید ورزش و فعالیت بدنی برای بدن از بین می روند.

حقیقت امر: سالمندان می توانند از مزایای بسیاری كه ورزش و فعالیت بدنی منظم برای بدن به ارمغان می آورد، بهره مند گردند. در حقیقت كیفیت زندگی سالمندان در نتیجه ی فعالیت های بدنی مداوم ارتقای بسیاری می یابد. افزایش انعطاف پذیری، قوی تر شدن ماهیچه ها و استخوان ها(كه از فعالیت بدنی و ورزش نشات می گیرند) به تحرك بهتر سالمندان كمك می نمایند. همچنین فعالیت های بدنی منظم قلبی - ریوی در ارتقای قوای قلب و ریه ها موثر است. علاوه بر آن افزایش سطوح فعالیت بدنی به جبران و نیز جلوگیری از كاهش طبیعی متابولیسم بدن در اثر افزایش سن،  كمك می نماید.

باور غلط هفتم: تمرینات ورزشی سنگین نیازمند یك رژیم غذایی پر پروتئین هستند. 

حقیقت امر: خیر در یك رژیم غذایی مطلوب برای تمرینات ورزشی سنگین نیز كربوهیدرات ها هستند كه بخش اعظم رژیم غذایی را تشكیل می دهند. رژیم های غذایی پر پروتئین ممكن است اثرات منفی ای را برای بدن انسان به همراه داشته باشند(از جمله بیماری های كلیوی).

دریافت معقولی از پروتئین در یك رژیم غذایی متوازن، برای فعالیت های بدنی سنگین كفایت می كنند. چنان چه ورزشكار هستید بهتر است در مورد یك رژیم غذایی متعادل و دریافت مكفی منابع پروتئینی، با یك متخصص تغذیه مشورت نمایید.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر